Latest
News
You need to upgrade your Flash Player!

U19 Junior Men

U19 Junior Men
Kingston | May 26-May 28, 2017

For final rankings and current draws, please click here

Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5

Please note that the schedule and results posted on this page are unofficial. If there is any discrepancy between results posted on this page and the on-site results posted at tournament headquarters, the on-site results will be deemed the official results. Winning teams are in bold

Additionally, these are not the official schedules for Friday and Saturday. All teams are to follow the draws that are posted on their age category page along with the maps and gym locations.

Ontario Basketball Merchandise: Look for posters at your venue to see where it's being sold or order it online.

 


 

DIVISION 1

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Kitchener Waterloo Vipers Elite 2-1 2 – Kanata Youth Dimillo  2-1
4 – Ottawa Youth Basketball Academy 3-0 3 – Mississauga Jayhawks Nava 1-2
5 – Waterloo Wildhawks 1-2 6 – Scarborough Blues Woodburn 2-1
8 – Burlington Force 0-3 7 –  Belleville Spirits 1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Kitchener Waterloo Vipers Elite Waterloo Wildhawks  68-65
6:00 p.m. Kanata Youth Dimillo Scarborough Blues Woodburn  64-62
7:30 p.m. Ottawa Youth Basketball Academy Burlington Force 72-48
9:00 p.m. Mississauga Jayhawks Nava Belleville Spirits   58-42
Saturday      
9:00 a.m. Kitchener Waterloo Vipers Elite Burlington Force 58-55
10:30 a.m. Ottawa Youth Basketball Academy Waterloo Wildhawks 62-41
12:00 p.m. Kanata Youth Dimillo  Belleville Spirits 67-75
1:30 p.m. Jayhawks Nava Scarborough Blues Woodburn 62-82
3:00 p.m. Kitchener Waterloo Vipers Elite Ottawa Youth Basketball Academy 62-73
4:30 p.m. Waterloo Wildhawks Burlington Force 66-42
6:00 p.m.  Kanata Youth Dimillo Mississauga Jayhawks Nava 68-58
7:30 p.m. Scarborough Blues Woodburn  Belleville Spirits 77-73
Sunday      
9:00 a.m. Burlington Force  Belleville Spirits 65-68
10:30 a.m. Waterloo Wildhawks Mississauga Jayhawks Nava 20-0
12:00 p.m. Kitchener Waterloo Vipers Elite Scarborough Blues Woodburn  65-55
1:30 p.m. Ottawa Youth Basketball Academy Kanata Youth Dimillo   65-75

 


 

DIVISION 2

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Kingston Impact Meeson 2-1 2 – Ancaster Magic Pinnock 2-1
4 – Oakville Venom  1-2 3 – Gold Medal 3-0
5 – Gloucester Cumberland Zimmerman 1-2 6 – Stoney Creek NYB  0-3
8 – York South Silver Knights Oliveri 2-1 7 – North Toronto 1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Kingston Impact Meeson Gloucester Cumberland Zimmerman 55-48
6:00 p.m.  Ancaster Magic Pinnock Stoney Creek NYB   65-63
7:30 p.m. Oakville Venom  York South Silver Knights Oliveri 57-40
9:00 p.m. Gold Medal  North Toronto 73-59
Saturday      
9:00 a.m. Kingston Impact Meeson York South Silver Knights Oliveri  40-46
10:30 a.m. Oakville Venom Gloucester Cumberland Zimmerman 65-77
12:00 p.m. Ancaster Magic Pinnock North Toronto 78-55
1:30 p.m. Gold Medal Stoney Creek NYB  93-61
3:00 p.m. Kingston Impact Meeson Oakville Venom   73-52
4:30 p.m. Gloucester Cumberland Zimmerman York South Silver Knights Oliveri 65-68
6:00 p.m. Ancaster Magic Pinnock Gold Medal 63-64
7:30 p.m. Stoney Creek NYB  North Toronto  67-92
Sunday      
9:00 a.m. Oakville Venom  Stoney Creek NYB   75-57
10:30 a.m. Gloucester Cumberland Zimmerman North Toronto 76-36
12:00 p.m. Kingston Impact Meeson Ancaster Magic Pinnock 58-66
1:30 p.m. York South Silver Knights Oliveri Gold Medal 43-75

 


 

DIVISION 3

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Mississauga Monarchs Lowe  3-0 2 – Caledon Cougars 1-2
4 – York South Silver Knights Katzoti 1-2 3 – Kitchener Waterloo Vipers Knibb 1-2
5 – Cambridge Centaurs 0-3 6 – Barrie Royals 3-0
8 – BAYAN 2-1 7 – Kingston Impact MacArthur 1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Mississauga Monarchs Lowe Cambridge Centaurs 78-43
6:00 p.m. Caledon Cougars Barrie Royals 38-47 
7:30 p.m. York South Silver Knights Katzoti BAYAN  53-67
9:00 p.m. Kitchener Waterloo Vipers Knibb Kingston Impact MacArthur 65-66
Saturday      
9:00 a.m. Mississauga Monarchs Lowe BAYAN 69-50
10:30 a.m. York South Silver Knights Katzoti Cambridge Centaurs 70-68
12:00 p.m. Caledon Cougars  Kingston Impact MacArthur 65-56
1:30 p.m. Kitchener Waterloo Vipers Knibb Barrie Royals 52-56
3:00 p.m. Mississauga Monarchs Lowe York South Silver Knights Katzoti 94-44
4:30 p.m. Cambridge Centaurs BAYAN 60-71
6:00 p.m. Caledon Cougars Kitchener Waterloo Vipers Knibb  60-62
7:30 p.m. Barrie Royals Kingston Impact MacArthur 63-60
Sunday      
9:00 a.m. Cambridge Centaurs Kingston Impact MacArthur 58-56
10:30 a.m. York South Silver Knights Katzoti Kitchener Waterloo Vipers Knibb 76-61
12:00 p.m. BAYAN Caledon Cougars 70-57
1:30 p.m. Mississauga Monarchs Lowe Barrie Royals 61-44

 


 

DIVISION 4

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Goulbourn 2-1 2 – Ottawa South 1-2
4 – Mississauga Jayhawks Trinidad  0-3 3 – Guelph Phoenix McCarthy 2-1
5 – Dundas Dynamo  1-2 6 – Stratford  3-0
8 –  Collingwood Trailblazers  3-0 7 – Toronto Lords  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Goulbourn Dundas Dynamo  67-58
6:00 p.m. Ottawa South Stratford 54-82
7:30 p.m. Mississauga Jayhawks Trinidad Collingwood Trailblazers 42-53
9:00 p.m. Guelph Phoenix McCarthy Toronto Lords  80-55
Saturday      
9:00 a.m. Goulburn Collingwood Trailblazers 42-53
10:30 a.m. Mississauga Jayhawks Trinidad Dundas Dynamo  31-55
12:00 p.m.  Ottawa South Toronto Lords  90-78
1:30 p.m. Guelph Phoenix McCarthy Stratford  48-58
3:00 p.m. Goulbourn Mississauga Jayhawks Trinidad 82-61
4:30 p.m. Dundas Dynamo Collingwood Trailblazers  50-62
6:00 p.m. Ottawa South Guelph Phoenix McCarthy 58-73
7:30 p.m. Stratford  Toronto Lords 72-49
Sunday      
9:00 a.m. Mississauga Jayhawks Trinidad Toronto Lords 52-70
10:30 a.m. Dundas Dynamo Ottawa South 64-65
12:00 p.m. Goulbourn Guelph Phoenix McCarthy 66-71
1:30 p.m. Collingwood Trailblazers  Stratford  61-50

 

DIVISION 5

Standings

Pool A W/L
1 – St. Mary’s  1-3
2 – MUMBA Kornet  1-3
3 – York North Condarcuri  2-2
4 – Huntsville Hurricanes  4-0
5 – Peterborough Power 2-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. St. Mary’s York North Condarcuri 0-2
6:00 p.m. MUMBA Kornet  Huntsville Hurricanes   44-68
7:30 p.m. York North Condarcuri Peterborough Power  59-53
Saturday      
9:00 a.m. St. Mary's Huntsville Hurricanes 53-63
10:30 a.m. Peterborough Power MUMBA Kornet   71-63
12:00 p.m. Huntsville Hurricanes York North Condarcuri 64-45
1:30 p.m. St. Mary’s Peterborough Power  58-61
3:00 p.m. York North Condarcuri MUMBA Kornet  65-70
Sunday      
9:00 a.m. Huntsville Hurricanes Peterborough Power 63-45
10:30 a.m. St. Mary’s MUMBA Kornet   62-35
1:00 p.m. Peterborough Power St. Mary’s  37-77
2:30 p.m. Huntsville Hurricanes  York North Condarcuri 64-43

 


 

This Month in Basketball

June 2017
S M T W T F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Featured Video

Partners in Development

Corporate Partners