Latest
News
You need to upgrade your Flash Player!

U19 Junior Women

U19 Junior Women
Kitchener-Waterloo | May 6–8, 2016

For final rankings and current draws, please click here

Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5
Division 6
Division 7

Please note that the schedule and results posted on this page are unofficial. If there is any discrepancy between results posted on this page and the on-site results posted at tournament headquarters, the on-site results will be deemed the official results. Winning teams are in bold

Additionally, these are not the official schedules for Friday and Saturday. All teams are to follow the draws that are posted on their age category page along with the maps and gym locations.

Ontario Basketball Merchandise: Look for posters at your venue to see where it's being sold or order it online


 

DIVISION 1

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – YNBA Perlmutter  3-0 2 – Capital Basketball  3-0
4 – Toronto Triple Threat #1  2-1 3 – Tecumseh Basketball 2-1
5 – Toronto Lords  0-3 6 – Blessed Sacrament Henschel  1-2
8 – IEM Scarborough  1-2 7 – Burlington Basketball  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. YNBA Perlmutter Toronto Lords  88-31
6:00 p.m. Toronto Triple Threat #1 IEM Scarborough 50-39 
7:30 p.m. Capital Basketball Blessed Sacrament Henschel  53-50
9:00 p.m. Tecumseh Basketball Burlington Basketball 46-42 
Saturday      
9:00 a.m. YNBA Perlmutter IEM Scarborough 85-47 
10:30 a.m. Toronto Triple Threat #1 Toronto Lords 49-36 
12:00 p.m. Capital Basketball Burlington Basketball  55-52
1:30 p.m. Tecumseh Basketball Blessed Sacrament Henschel  60-45
3:00 p.m. YNBA Perlmutter Toronto Triple Threat #1  65-35
4:30 p.m. Toronto Lords IEM Scarborough  48-60
6:00 p.m. Capital Basketball Tecumseh Basketball 35-18
7:30 p.m. Blessed Sacrament Henschel Burlington Basketball 51-41 
Sunday      
9:00 a.m. Toronto Lords Burlington Basketball  46-53
10:30 a.m. IEM Scarborough Blesed Sacrament Henschel 42-22
12:00 p.m. Toronto Triple Threat #1 Tecumseh Basketball  43-41
1:30 p.m. YNBA Perlmutter Capital Basketball 79-40 

 

DIVISION 2

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Guelph CYO Basketball  3-0 2 – IEM Newmarket  1-2
4 – Welland Basketball  1-2 3 – Toronto Triple Threat #2 3-0
5 – London Ramblers  2-1 6 – North Toronto Amy 1-2
8 – Blessed Sacrament Cooney  0-3 7 – Flamborough Basketball  1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m.  Guelph CYO Basketball London Ramblers 45-26 
6:00 p.m. Welland Basketball Blessed Sacrament Cooney  37-35
7:30 p.m. IEM Newmarket North Toronto Amy  46-49
9:00 p.m. Toronto Triple Threat #2 Flamborough Basketball 52-38 
Saturday      
9:00 a.m.  Guelph CYO Basketball Blessed Sacrament Cooney 39-33 
10:30 a.m. Welland Basketball London Ramblers 46-58 
12:00 p.m. IEM Newmarket Flamborough Basketball  42-37
1:30 p.m. Toronto Triple Threat #2 North Toronto Amy  44-36
3:00 p.m.  Guelph CYO Basketball Welland Basketball 44-10 
4:30 p.m. London Ramblers Blessed Sacrament Cooney  65-47
6:00 p.m. IEM Newmarket Toronto Triple Threat #2  41-49
7:30 p.m. North Toronto Amy Flamborough Basketball  36-42
Sunday      
9:00 a.m. Blessed Sacrament Cooney North Toronto Amy 50-46
10:30 a.m. Welland Basketball Flamborough Fire  32-40
12:00 p.m. London Ramblers IEM Newmarket  48-39
1:30 p.m. Guelph CYO Basketball Toronto Triple Threat #2 59-43 

 

DIVISION 3

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Oakville Vytis  1-2 2 – Etobicoke Basketball #3  3-0
4 – Fusion Basketball 3-0 3 – Barrie Royals 1-2
5 – Sudbury Basketball  2-1 6 – London CYO Traher 1-2 
8 – Kingston Basketball  0-3 7 – KW Vipers Weber 1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Oakville Vytis Sudbury Basketball 33-38 
6:00 p.m. Fusion Basketball Kingston Basketball  56-39
7:30 p.m. Etobicoke Basketball #3 London CYO Traher  56-48
9:00 p.m. Barrie Royals KW Vipers Weber  50-48
Saturday      
9:00 a.m. Oakville Vytis Kingston Basketball 45-44 
10:30 a.m. Fusion Basketball Sudbury Basketball  47-38
12:00 p.m. Etobicoke Basketball #3 KW Vipers Weber  53-43
1:30 p.m. Barrie Royals London CYO Traher  34-54
3:00 p.m. Oakville Vytis Fusion Basketball  39-49
4:30 p.m. Sudbury Basketball Kingston Basketball  56-34
6:00 p.m. Etobicoke Basketball #3 Barrie Royals  56-37
7:30 p.m. London CYO Traher KW Vipers Weber  49-50
Sunday      
9:00 a.m. Kingston Basketball Barrie Royals 39-38 
10:30 a.m. Oakville Vytis KW Vipers Weber 55-61 
12:00 p.m. Sudbury Basketball London CYO Traher 46-50 
1:30 p.m. Fusion Basketball Etobicoke Basketball #3  51-57

 

DIVISION 4

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Stratford Basketball  0-3 2 – Brampton Basketball  1-2
4 – Goulbourn Basketball 3-0  3 – London CYO Lambert 2-1
5 – Caledon Cougar 1-2 6 – YNBA Pryce  3-0
8 – Gold Medal Basketball 2-1 7 – Milton Stags  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Stratford Basketball Caledon Cougar 35-37 
6:00 p.m. Goulbourn Basketball Gold Medal Basketball  56-43
7:30 p.m. Brampton Basketball YNBA Pryce 28-43 
9:00 p.m. London CYO Lambert Milton Stags  51-29
Saturday      
9:00 a.m. Stratford Basketball Gold Medal Basketball 40-41 
10:30 a.m. Goulbourn Basketball Caledon Cougar 38-28 
12:00 p.m. Brampton Basketball Milton Stags 45-44 
1:30 p.m. London CYO Lambert YNBA Pryce  36-43
3:00 p.m. Stratford Basketball Goulbourn Basketball  39-46
4:30 p.m. Caledon Cougar Gold Medal Basketball  22-34
6:00 p.m. Brampton Basketball London CYO Lambert  36-53
7:30 p.m. YNBA Pryce Milton Stags  50-39
Sunday      
9:00 a.m. Stratford Basketball Milton Stags 54-45
10:30 a.m. Caledon Cougar Brampton Basketball  33-38
12:00 p.m. Gold Medal Basketball London CYO Lambert  46-56
1:30 p.m. Goulbourn Basketball YNBA - Pryce  38-40

 

DIVISION 5

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Mississauga Monarchs #1 2-1  2 – London 86ers Chapman  2-1
4 – Gladiators Basketball  2-1 3 – Belleville Basketball 2-1 
5 – Gloucester Basketball  2-1 6 – Etobicoke Basketball #1 2-1
8 – DCBA Basketball  0-3 7 – North Bay Basketball  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m.  Mississauga Monarchs #1 Gloucester Basketball  53-42
6:00 p.m. Gladiators Basketball DCBA Basketball 55-50 
7:30 p.m. London 86ers Chapman Etobicoke Basketball #1 28-42 
9:00 p.m. Belleville Basketball North Bay Basketball 51-37 
Saturday      
9:00 a.m.  Mississauga Monarchs #1 DCBA Basketball  55-43
10:30 a.m. Gladiators Basketball Gloucester Basketball  42-52
12:00 p.m. London 86ers Chapman North Bay Basketball  42-41
1:30 p.m. Belleville Basketball Etobicoke Basketball #1  52-42
3:00 p.m.  Mississauga Monarchs #1 Gladiators Basketball 57-63
4:30 p.m. Gloucester Basketball DCBA Basketball  46-43
6:00 p.m. London 86ers Chapman Belleville Basketball  48-32
7:30 p.m. Etobicoke Basketball #1 North Bay Basketball  44-38
Sunday      
9:00 a.m. DCBA Basketball North Bay 51-33
10:30 a.m. Gladiators Basketball Belleville Basketball  52-43
12:00 p.m. Gloucester Basketball London 86ers  63-60
1:30 p.m.  Mississauga Monarchs #1 Etobicoke Basketball#1 44-49 

 

DIVISION 6

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Basketball Wallceburg  2-0 2 – Huntsville Basketball 2-1 
4 – Nepean Basketball #1  0-2 3 – SBA Kirby 1-2 
5 – Ottawa Shooting Stars  1-1 6 – Niagara Falls Red Raiders  0-3
BYE   7 – North Toronto Edwards 3-0 

Schedule

Friday Home Away Result
6:00 p.m. Huntsville Basketball Niagara Falls Red Raiders 42-31 
7:30 p.m. SBA Kirby North Toronto Edwards  39-54
9:00 p.m. Basketball Wallceburg Ottawa Shooting Stars  47-38
Saturday      
9:00 a.m.  Huntsville Basketball  North Toronto Edwards 47-55 
10:30 a.m. SBA Kirby Niagara Falls Red Raiders 58-57 
12:00 p.m. Basketball Wallceburg Nepean Basketball #1 49-27 
1:30 p.m. Huntsville Basketball SBA Kirby 51-47 
3:00 p.m. Niagara Falls Red Raiders North Toronto Edwards 49-53
4:30 p.m. Nepean Basketball #1 Ottawa Shooting Stars  41-53
Sunday      
8:30 a.m. (1) Basketball Wallceburg Huntsville Basketball 56-27
10:00 a.m. (2) North Toronto Edwards Ottawa Shooting Stars  45-51
11:30 a.m. Nepean Basketball #1 SBA Kirby  52-58
1:00 p.m. Huntsville Basketball (1) North Toronto Edwards (2)  29-52
2:30 p.m. Basketball Wallaceburg (1) Ottawa Shooting Stars (2)  53-47
       
       

 

DIVISION 7

 Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – London 86ers Travassos  2-0 2 – Brockville Basketball 3-0 
4 – Etobicoke Basketball #2 0-2 3 – Cambridge Basketball  2-1
5 – Peterborough Basketball  1-1 6 – North Toronto Benjamin 1-2
BYE   7 – Norfolk Basketball 0-3

Schedule

 

Friday Home Away Result
6:00 p.m. Cambridge Basketball Norfolk Basketball  35-11
7:30 p.m. Brockville Basketball North Toronto Benjamin  63-42
9:00 p.m. London 86ers Travassos Peterborough Basketball  59-21
Saturday      
9:00 a.m. Brockville Basketball  Norfolk Basketball 52-21 
10:30 a.m. Cambridge Basketball North Toronto Benjamin 49-35 
12:00 p.m. London 86ers Travassos Etobicoke Basketball #2 55-30
1:30 p.m. Brockville Basketball Cambridge Basketball  51-27
3:00 p.m. North Toronto Benjamin Norfolk Basketball  47-20
4:30 p.m. Etobicoke Basketball #2 Peterborough Basketball  25-53
Sunday      
8:30 a.m. (1) London 86ers Travassos Cambridge Basketball  51-32
10:00 a.m. (2) Brockville Basketball Peterborough Basketball  43-37
11:30 a.m.  Etobicoke Basketball #2 North Toronto Basketball  47-41
1:00 p.m. Cambridge Basketball(1) Peterborough Basketball (2)  55-45
2:30 p.m. London 86ers Travassos (1) Brockville Basketball (2)  37-47
       
     

This Month in Basketball

April 2017
S M T W T F S
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Featured Video

Partners in Development

Corporate Partners