Latest
News
You need to upgrade your Flash Player!

U16 Major Midget Girls

U16 Major Midget Girls
Ottawa | April 29– May 1, 2016

For final rankings and current draws, please click here

Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5
Division 6
Division 7
Division 8

Please note that the schedule and results posted on this page are unofficial. If there is any discrepancy between results posted on this page and the on-site results posted at tournament headquarters, the on-site results will be deemed the official results. Winning teams are in bold

Additionally, these are not the official schedules for Friday and Saturday. All teams are to follow the draws that are posted on their age category page along with the maps and gym locations.

Ontario Basketball Merchandise: Look for posters at your venue to see where it's being sold or order it online


 

DIVISION 1

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Caledon Cougars 2-1  2 – Ancaster Blitz Basketball 2-1 
4 – Blessed Sacrament Gaunt 1-2 3 – Transway Basketball 1-2
5 – Stoney Creek #2 1-2  6 – KW Vipers Lopez 1-2
8 – Timmins Select  2-1 7 – Nepean Basketball #1  2-1

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Caledon Cougars Stoney Creek #2  46-21
6:00 p.m. Blessed Sacrament Gaunt Timmins Select 51-47 
7:30 p.m. Ancaster Blitz Basketball KW Vipers Lopez  47-46
9:00 p.m. Transway Basketball Nepean Basketball #1 62-39 
Saturday      
10:00 a.m. Caledon Cougars Timmins Select 52-43 
11:30 a.m. Blessed Sacrament Gaunt Stoney Creek #2  47-37
1:00 p.m. Ancaster Blitz Basketball Nepean Basketball #1  53-34
2:30 p.m. Transway Basketball KW Vipers Lopez 46-42 
4:00 p.m. Caledon Cougars Blessed Sacrament Gaunt 45-33 
5:30 p.m. Stoney Creek #2 Timmins Select 60-40 
7:00 p.m. Ancaster Blitz Basketball Transway Basketball  54-45
8:30 p.m. KW Vipers Lopez Nepean Basketball #1 50-37 
Sunday      
9:00 a.m. Blessed Sacrament Gaunt Transway Basketball 54-51 
10:30 a.m. Stoney Creek #2 KW Vipers Lopez  53-36
12:00 p.m. Caledon Cougars Nepean Basketball #1  48-36
1:30 p.m. Timmins Select Ancaster Blitz Basketball  34-23

 

DIVISION 2

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Niagara Selects NLP  2-1 2 – Oakville Vytis 0-3
4 – Brampton Basketball 3-0  3 – Vaughan Basketball  2-1
5 – IEM Newmarket  1-2 6 – Jayhawks Basketball 1-2 
8 – Toronto Lords 0-3 7 – Niagara Selects  3-0

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Niagara Selects NLP IEM Newmarket 54-37 
6:00 p.m. Brampton Basketball Toronto Lords  52-39
7:30 p.m. Oakville Vytis Jayhawks Basketball  56-37
9:00 p.m. Vaughan Basketball Niagara Selects  41-37
Saturday      
10:00 a.m. Niagara Selects NLP Toronto Lords 58-39 
11:30 a.m. Brampton Basketball IEM Newmarket  49-40
1:00 p.m. Oakville Vytis Niagara Selects  61-29
2:30 p.m. Vaughan Basketball Jayhawks Basketball  62-60
4:00 p.m. Niagara Selects NLP Brampton Basketball  46-42
5:30 p.m. IEM Newmarket Toronto Lords  46-27
7:00 p.m. Oakville Vytis Vaughan Basketball 70-39 
8:30 p.m. Jayhawks Basketball Niagara Selects  62-42
Sunday      
9:00 a.m. Toronto Lords Oakville Vytis  43-41
10:30 a.m. IEM Newmarket Jayhawks Basketball  41-37
12:00 p.m. Niagara Selects NLP Vaughan Basketball  48-36
1:30 p.m. Brampton Basketball Niagara Selects 44-28

 

DIVISION 3

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Ottawa Shooting Stars 2-1  2 – Gloucester Basketball #1  1-2
4 – KW Vipers Schimus 2-1 3 – Stoney Creek NYB #1  2-1
5 – London CYO 2-1 6 – Goulbourn Basketball  3-0
8 – London Ramblers 0-3  7 – MUMBA Spensieri  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Ottawa Shooting Stars London CYO 48-42 
6:00 p.m. KW Vipers Schimus London Ramblers 50-28 
7:30 p.m. Gloucester Basketball #1 Goulbourn Basketball 44-29 
9:00 p.m. Stoney Creek NYB #1 MUMBA Spensieri  28-21
Saturday      
9:00 a.m. Ottawa Shooting Stars London Ramblers 68-31 
10:30 a.m. KW Vipers Schimus London CYO 48-47 
12:00 p.m. Gloucester Basketball #1 MUMBA Spensieri  63-32
1:30 p.m. Stoney Creek NYB #1 Goulbourn Basketball 40-31 
3:00 p.m. Ottawa Shooting Stars KW Vipers Schimus 53-31 
4:30 p.m. London CYO London Ramblers  53-22
6:00 p.m. Gloucester Basketball #1 Stoney Creek NYB #1  45-43
7:30 p.m. Goulbourn Basketball MUMBA Spensieri 59-38 
Sunday      
9:00 a.m. London Ramblers MUMBA Spensieri 38-28 
10:30 a.m. KW Vipers Schimus Gloucester Basketball #1 54-45 
12:00 p.m. London CYO Stoney Creek NYB #1 55-40 
1:30 p.m. Ottawa Shooting Stars Goulbourn Basketball 41-36 

 

DIVISION 4

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Flamborough Fire  1-2 2 – North Toronto Basketball 1-2
4 – Durham City Basketball 3-0  3 – Brantford CYO 2-1
5 – Gloucester Basketball #2 2-1 6 – Arnprior Basketball  2-1
8 – SBA Barron 0-3 7 – Brockville Basketball 1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Flamborough Fire Gloucester Basketball #2  46-34
6:00 p.m. Durham City Basketball SBA Barron  36-31
7:30 p.m. North Toronto Basketball Arnprior Basketball  38-28
9:00 p.m. Brantford CYO Brockville Basketball  41-38
Saturday      
9:00 a.m. Flamborough Fire SBA Barron 55-44 
10:30 a.m. Durham City Basketball Gloucester Basketball #2  44-41
12:00 p.m. North Toronto Basketball Brockville Basketball  30-19
1:30 p.m. Brantford CYO Arnprior Basketball 43-37 
3:00 p.m. Flamborough Fire Durham City Basketball 32-31 
4:30 p.m. Gloucester Basketball #2 SBA Barron  45-43
6:00 p.m. North Toronto Basketball Brantford CYO 35-30 
7:30 p.m. Arnprior Basketball Brockville Basketball  46-43
Sunday      
9:00 a.m. SBA Barron North Toronto Basketball  32-27
10:30 a.m. Flamborough Fire Brockville Basketball 45-35 
12:00 p.m. Gloucester Basketball #2 Arnprior Basketball 48-46 
1:30 p.m. Durham City Basketball Brantford CYO 37-25 

 

DIVISION 5

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – GladiatorS Basketball  3-0 2 – Kingston Basketball  0-3
4 – Niagara Falls Red Raiders 1-2 3 – Orillia Basketball 2-1 
5 – Naismith Basketball  2-1 6 – Cornwall Basketball 3-0 
8 – Guelph Youth Basketball 0-3 7 – Huntsville Basketball 1-2 

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m.  GladiatorS Basketball Naismith Basketball 46-32 
6:00 p.m. Niagara Falls Red Raiders Guelph Youth Basketball  40-36
7:30 p.m. Kingston Basketball Cornwall Basketball 47-28 
9:00 p.m. Orillia Basketball Huntsville Basketball  50-34
Saturday      
9:00 a.m.  GladiatorS Basketball Guelph Youth Basketball 56-48 
10:30 a.m. Niagara Falls Red Raiders Naismith Basketball 50-30 
12:00 p.m. Kingston Basketball Huntsville Basketball 55-41 
1:30 p.m. Orillia Basketball Cornwall Basketball 49-44 
3:00 p.m.  GladiatorS Basketball Niagara Falls Red Raiders 54-32 
4:30 p.m. Naismith Basketball Guelph Youth Basketball 43-41 
6:00 p.m. Kingston Basketball Orillia Basketball  40-36
7:30 p.m. Cornwall Basketball Huntsville Basketball 39-22 
Sunday      
9:00 a.m. Guelph Youth Basketball Kingston Basketball 34-25 
10:30 a.m. Niagara Falls Red Raiders Huntsville Basketball 41-38 
12:00 p.m. Naismith Basketball Orillia Basketball  62-53
1:30 p.m. Gladiators Basketball Cornwall Basketball 46-35 

 

DIVISION 6

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Nepean Basketball #2 Frame 3-0  2 – Peterborough Basketball #1 2-1 
4 – Belleville Basketball 0-3 3 – Stratford Basketball  2-1
5 – Port Colborne Basketball  1-2 6 – YNBA Blaser 1-2
8 – North Region Basketball  2-1  7 – Team Breakdown  1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Nepean Basketball #2 Frame Port Colborne Basketball  60-56
6:00 p.m. Belleville Basketball  North Region Basketball   31-29
7:30 p.m. Peterborough Basketball #1 YNBA Blaser  37-33
9:00 p.m. Stratford Basketball Team Breakdown  41-31
Saturday      
9:00 a.m. Nepean Basketball #2 Frame  North Region Basketball  39-38 
10:30 a.m. Belleville Basketball Port Colborne Basketball  39-29
12:00 p.m. Peterborough Basketball #1 Team Breakdown 42-38 
1:30 p.m. Stratford Basketball YNBA Blaser 35-32 
3:00 p.m. Nepean Basketball #2 Frame Belleville Basketball  58-18
4:30 p.m. Port Colborne Basketball  North Region Basketball  47-43 
6:00 p.m. Peterborough Basketball #1 Stratford Basketball  27-26
7:30 p.m. YNBA Blaser Team Breakdown  37-30
Sunday      
9:00 a.m. Belleville Basketball YNBA Blaser 40-37 
10:30 a.m. Port Colborne Basketball Team Breakdown  52-38
12:00 p.m. North Region Basketball Stratford BAsketball  51-26
1:30 p.m. Nepean Basketball #2 Frame Peterborough Basketball #1 65-63 

 

DIVISION 7

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Cambridge Basketball 1-2  2 – Parry Sound Basketball 3-0 
4 – North Region CC Basketball 3-0  3 – Oakville Basketball 0-3
5 – Grimsby Basketball  2-1 6 – Ottawa South Basketball 1-2
8 – Gold Medal Basketball  0-3 7 – Pelham Basketball 2-1 

Schedule

Friday Home Away Result
6:00 p.m. Cambridge Basketball Grimsby Basketball  44-27
6:30 p.m. North Region CC Basketball Gold Medal Basketball 65-43 
7:30 p.m. Parry Sound Basketball Ottawa South Basketball 51-33 
8:00 p.m. Oakville Basketball Pelham Basketball 40-24 
Saturday      
9:00 a.m. Cambridge Basketball Gold Medal Basketball 49-39 
10:30 a.m. North Region CC Basketball Grimsby Basketball 60-45 
12:00 p.m. Parry Sound Basketball Pelham Basketball 54-48 
1:30 p.m. Oakville Basketball Ottawa South Basketball 38-25 
3:00 p.m. Cambridge Basketball North Region CC Basketball  69-41
4:30 p.m. Grimsby Basketball Gold Medal Basketball 53-46 
6:00 p.m. Parry Sound Basketball Oakville Basketball 45-43 
7:30 p.m. Ottawa South Basketball Pelham Basketball 37-31 
Sunday      
9:00 a.m. Gold Medal Basketball Oakville Basketball 33-29 
10:30 a.m. Cambridge Basketball Ottawa South Basketball 64-56 
12:00 p.m. Grimsby Basketball Pelham Basketball 22-20 
1:30 p.m. North Region CC Basketball Parry Sound Basketball  54-47

 

DIVISION 8

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
1 – Thunder Bay Basketball  2-0 2 – London CYO Burleigh 3-0
4 – KYBA Basketball  1-1 3 – London 86ers 2-1
5 – Burlington Basketball Adolphe 0-2 6 – Mile of Gold Basketball  0-3
BYE   7 – Norfolk Basketball  1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. London CYO Burleigh Mile of Gold Basketball  45-36
6:00 p.m. London 86ers Norfolk Basketball  38-13
7:30 p.m. Thunder Bay Basketball Burlington Basketball Adolphe 51-28 
Saturday      
9:00 a.m. London CYO Burleigh Norfolk Basketball 32-27 
10:30 a.m. London 86ers Mile of Gold Basketball 67-28 
12:00 p.m. Thunder Bay Basketball KYBA Basketball  69-29
1:30 p.m. London CYO Burleigh London 86ers  43-39
3:00 p.m. Mile of Gold Basketball Norfolk Basketball  32-26
4:30 p.m. KYBA Basketball Burlington Basketball Adolphe 41-29 
Sunday      
8:30 a.m. Thunder Bay Basketball London 86ers 56-37
10:00 a.m. London CYO Burleigh KYBA Basketball 45-33 
11:30 a.m. Burlington Basketball Adolphe Norfolk Basketball 41-20 
1:00 p.m. London 86ers KYBA  51-47
2:30 p.m. Thunder Bay Basketball London CYO Burleigh  53-28
       
       

 

This Month in Basketball

March 2017
S M T W T F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Featured Video

Partners in Development

Corporate Partners