Latest
News
You need to upgrade your Flash Player!

U15 Midget Girls

U15 Midget Girls
North Bay | April 29–May 1, 2016

For final rankings and current draws, please click here

Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5

Please note that the schedule and results posted on this page are unofficial. If there is any discrepancy between results posted on this page and the on-site results posted at tournament headquarters, the on-site results will be deemed the official results. Winning teams are in bold

Additionally, these are not the official schedules for Friday and Saturday. All teams are to follow the draws that are posted on their age category page along with the maps and gym locations.

Ontario Basketball Merchandise: Look for posters at your venue to see where it's being sold or order it online


 

DIVISION 1

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Transway Basketball   3-0 (2)  Welland Basketball 3-0
(4) Basketball Wallaceburg  2-1 (3) Toronto Triple Threat  2-1
(5) Blessed Sacrament Nardini  0-3 (6) London Ramblers  1-2
(8) Gold Medal Basketball 1-2 (7) Blessed Sacrament Hewitt 0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Transway Basketball Blessed Sacrament Nardini 63-27 
6:00 p.m. Basketball Wallaceburg Gold Medal Basketball 41-34 
7:30 p.m. Welland Basketball London Ramblers 54-31 
4:30 p.m. Toronto Triple Threat Blessed Sacrament Hewitt 51-37 
Saturday      
9:00 a.m. Transway Basketball Gold Medal Basketball  71-19
10:30 a.m. Basketball Wallaceburg Blessed Sacrament Nardini 39-37
12:00 p.m. Welland Basketball Blessed Sacrament Hewitt  69-30
1:30 p.m. Toronto Triple Threat London Ramblers 50-42
3:00 p.m. Transway Basketball Basketball Wallaceburg 65-23
4:30 p.m. Blessed Sacrament Nardini Gold Medal Basketball  39-44
6:00 p.m. Welland Basketball Toronto Triple Threat 58-23 
7:30 p.m. London Ramblers Blessed Sacrament Hewitt  47-41
Sunday      
9:00 a.m. Blessed Sacrament Nardini Blessed Sacrament Hewitt 36-21 
10:30 a.m. Gold Medal Basketball London Ramblers 43-42 
12:00 p.m. Basketball Wallaceburg Toronto Triple Threat 41-54
1:30 p.m. Transway Basketball  Welland Basketball 47-37 

 

DIVISION 2

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) IEM Newmarket 1-2 (2) Barrie Royals  3-0
(4) Flamborough Fire  3-0 (3) Guelph CYO Basketball  2-1
(5) Sudbury Basketball 1-2  (6) Etobicoke Basketball  1-2
(8) Oakville Vytis 1-2 (7) Pelham Basketball 0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. IEM Newmarket Sudbury Basketball  40-43
6:00 p.m. Flamborough Fire Oakville Vytis 45-35
7:30 p.m. Barrie Royals Etobicoke Basketball 39-17 
9:00 p.m. Guelph CYO Basketball Pelham Basketball 38-26 
Saturday      
9:00 a.m. IEM Newmarket Oakville Vytis 56-51 OT
10:30 a.m. Flamborough Fire Sudbury Basketball 57-37
12:00 p.m. Barrie Royals Pelham Basketball  50-38
1:30 p.m. Guelph CYO Basketball Etobicoke Basketball 49-46
3:00 p.m. IEM Newmarket Flamborough Fire  26-49
4:30 p.m. Sudbury Basketball Oakville Vytis 38-40
6:00 p.m. Barrie Royals Guelph CYO Basketball  55-34
7:30 p.m. Etobicoke Basketball Pelham Basketball  51-35
Sunday      
9:00 a.m. Oakville Vytis Pelham Basketball  30-45
10:30 a.m. Sudbury Basketball Etobicoke Basketball  50-47
12:00 p.m. IEM Newmarket Guelph CYO Basketball  61-43
1:30 p.m. Flamborough Fire Barrie Royals 45-57 

 

DIVISION 3

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Timmins Basketball 1-2 (2) Orillia Basketball  3-0
(4) Etobicoke Basketball Chateau  3-0 (3) Jayhawks Basketball  2-1
(5) Wildhawk Basketball  2-1 (6) YSSK-Sinevici 0-3
(8) Nepean Basketball #1 0-3 (7) London 86ers  1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Timmins Basketball Wildhawk Basketball  24-41
6:00 p.m. Etobicoke Basketball Chateau Nepean Basketball #1 41-28
7:30 p.m. Orillia Basketball YSSK-Sinevici 35-33 OT
4:30 p.m. Jayhawks Basketball London 86ers  47-32
Saturday      
9:00 a.m. Timmins Basketball Nepean Basketball #1 42-25
10:30 a.m. Etobicoke Basketball Chateau Wildhawk Basketball  34-30
12:00 p.m. Orillia Basketball London 86ers 32-21
1:30 p.m. Jayhawks Basketball YSSK-Sinevici  32-20
3:00 p.m. Timmins Basketball Etobicoke Basketball Chateau  29-37
4:30 p.m. Wildhawk Basketball Nepean Basketball #1  45-37
6:00 p.m. Orillia Basketball Jayhawks Basketball  56-45
7:30 p.m. YSSK-Sinevici London 86ers 34-35
Sunday      
9:00 a.m. Nepean Basketball YSSK-Sinevici  29-22
10:30 a.m. Timmins Basketball London 86ers  48-19
12:00 p.m. Wildhawks Basketball Jayhawks Basketball  40-38
1:30 p.m. Etobicoke Basketball Chateau Orillia Basketball  42-44

 

DIVISION 4

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Ancaster Basketball  1-1 (2) Collingwood Basketball  1-1
(4) Strathroy Basketball  0-2 (3) Orangeville Basketball 1-1
(5) North Bay Basketball 2-0 (6) Lindsey Basketball 1-1

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Ancaster Basketball North Bay Basketball  51-57
6:30 p.m. Collingwood Basketball Lindsey Basketball  40-42
Saturday      
10:00 a.m. Strathroy Basketball North Bay Basketball  51-54
11:30 a.m. Orangeville Basketball Lindsey Basketball  52-41
1:30 p.m. Ancaster Basketball Strathroy Basketball  49-34
3:00 p.m. Collingwood Basketball Orangeville Basketball 31-26
Sunday      
8:30 a.m  (1) North Bay Basketball Collingwood Basketball  43-40
10:00 a.m. (2) Orangeville Basketball Ancaster Basketball 50-52 
11:30 a.m. Strathroy Basketball Lindsey Basketball 22-44 
1:00 p.m. Collingwood Basketball (1) Orangeville Basketball(2) 42-45 
2:30 p.m. North Bay Basketball (1) Ancaster Basketball (2)  62-49

 

DIVISION 5

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Mississauga Basketball #1  2-0 (2) KW Vipers Bellaire 2-0 
(4) Mississauga Basketball Bates  0-2 (3) YSSK Ginatsopolous 1-1 
(5) Bracebridge Basketball 1-1  (6) Penetanguishene Basketball  0-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Mississauga Basketball #1 Bracebridge Basketball 26 -12
6:30 p.m. KW Vipers Bellaire Penetanguishene Basketball  43-23
Saturday      
10:00 a.m. Mississauga Basketball Bates Bracebridge Basketball  19-29
11:30 a.m. YSSK Ginatsopolous Penetanguishene Basketball  39-24
1:30 p.m. Mississauga Basketball #1 Mississauga Basketball Bates 47-22
3:00 p.m. KW Vipers Bellaire YSSK Ginatsopolous 55-32 
Sunday      
8:30 a.m (1) Mississauga Basketball #1 YSSK Ginatsopolous  27-16
10:00 a.m. (2) KW Vipers Bellaire Bracebridge Basketball  36-21
11:30 a.m. Mississauga Basketball Bates Penetanguishene Basketball  36-30
1:00 p.m. YSSK Ginatsopolous (1) Bracebridge Basketball(2)  31-30
2:30 p.m. Mississauga Basketball #1(1) KW Vipers Bellaire (2)  35-28

 

This Month in Basketball

February 2017
S M T W T F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

Featured Video

Partners in Development

Corporate Partners