Latest
News
You need to upgrade your Flash Player!

U13 Bantam Girls

U13 Bantam Girls
Windsor | April 15–17, 2016

For final rankings and current draws, please click here

Division 1
Division 2
Division 3
Division 4
Division 5
Division 6
Division 7
Division 8

Please note that the schedule and results posted on this page are unofficial. If there is any discrepancy between results posted on this page and the on-site results posted at tournament headquarters, the on-site results will be deemed the official results. Winning teams are in bold

Additionally, these are not the official schedules for Friday and Saturday. All teams are to follow the draws that are posted on their age category page along with the maps and gym locations.

Ontario Basketball Merchandise: Look for posters at your venue to see where it's being sold or order it online


 

DIVISION 1

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Transway White 2-1 (2) Oakville Vytis #1 3-0 
(4) Windsor Valiants 2-1 

(3) North Toronto Basketball

 2-1
(5) Stoney Creek Storm 1-2  (6) Transway Red  1-2
(8) Caledon Cougars 1-2  (7) Brantford CYO   0-3 

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Transway White Stoney Creek Storm 36-27 
6:00 p.m. Windsor Valiants Caledon Cougars 41-31 
7:30 p.m. Oakville Vytis #1 Transway Red 48-33
9:00 p.m. North Toronto Basketball Brantford CYO  32-31
Saturday      
9:00 a.m. Transway White Caledon Cougars 46-29 
10:30 a.m. Windsor Valiants Stoney Creek Storm 30-38
12:00 p.m. Oakville Vytis #1 Brantford CYO 34-23 
1:30 p.m. North Toronto Basketball Transway Red  40-38
3:00 p.m. Transway White Windsor Valiants 30-32 
4:30 p.m. Stoney Creek Storm Caledon Cougars 42-46 
6:00 p.m. Oakville Vytis #1 North Toronto Basketball  39-27
7:30 p.m. Transway Red Brantford CYO  42-40
Sunday      
9:00 a.m. Stoney Creek Storm Brantford CYO 34-28 
10:30 a.m. Caledon Cougars Transway Red  47-37
12:00 p.m. Transway White North Toronto Basketball 47-43 
1:30 p.m. Windsor Valiants Oakville Vytis #1  16-28

 

DIVISION 2

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Welland Basketball Kulik  2-1 (2) Durham City Basketball 1-2 
(4) Brampton Basketball 0-3  (3) Vaughan Basketball 3-0 
(5) Pelham Basketball  1-2 (6) Etobicoke Basketball  0-3
(8) IEM Newmarket  3-0 (7) Welland Basketball Picton  2-1

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Welland Basketball Kulik Pelham Basketball 40-35 
6:00 p.m. Brampton Basketball IEM Newmarket 38-48
7:30 p.m. Durham City Basketball Etobicoke Basketball 30-28 
9:00 p.m. Vaughan Basketball Welland Basketball Picton  43-32 
Saturday      
9:00 a.m. Welland Basketball Kulik IEM Newmarket 35-45 
10:30 a.m. Brampton Basketball Pelham Basketball  29-31
12:00 p.m. Durham City Basketball Welland Basketball Picton 27-39 
1:30 p.m. Vaughan Basketball Etobicoke Basketball  37-23
3:00 p.m. Welland Basketball Kulik Brampton Basketball 49-37 
4:30 p.m. Pelham Basketball IEM Newmarket 30-33 
6:00 p.m. Durham City Basketball Vaughan Basketball 25-47 
7:30 p.m. Etobicoke Basketball Welland Basketball Picton 19-43 
Sunday      
9:00 a.m. Brampton Basketball Etobicoke Basketball 36-39 
10:30 a.m. Pelham Basketball Durham City Basketball 28-40 
12:00 p.m. Welland Basketball Kulik Welland Basketball Picton  38-39
1:30 p.m. IEM Newmarket Vaughan Basketball  31-36

 

DIVISION 3

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Valhalla Youth Basketball 1-2  (2)  St. Catharines CYO  2-1
(4) Wildhawk Basketball 3-0  (3) London Ramblers 0-3 
(5) Orillia Basketball 1-2  (6) Oakville Vytis #2 3-0
(8) Ottawa Shooting Stars  1-2 (7) Guelph Youth Basketball  1-2 

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Valhalla Youth Basketball Orillia Basketball 44-47 
6:00 p.m. Wildhawk Basketball Ottawa Shooting Stars  41-31
7:30 p.m. St. Catharines CYO Oakville Vytis #2 29-38 
9:00 p.m. London Ramblers Guelph Youth Basketball 24-36 
Saturday      
9:00 a.m. Valhalla Youth Basketball Ottawa Shooting Stars  35-31 
10:30 a.m. Wildhawk Basketball Orillia Basketball 28-27 
12:00 p.m. St. Catharines CYO Guelph Youth Basketball 27-21 
1:30 p.m. London Ramblers Oakville Vytis #2 25-38 
3:00 p.m. Valhalla Youth Basketball Wildhawk Basketball  16-39
4:30 p.m. Orillia Basketball Ottawa Shooting Stars 27-42 
6:00 p.m. St. Catharines CYO London Ramblers 45-27 
7:30 p.m. Oakville Vytis #2 Guelph Youth Basketball 33-20 
Sunday      
9:00 a.m. Orillia Basketball London Ramblers 40-35 
10:30 a.m. Valhalla Youth Basketball Guelph Youth Basketball 19-26 
12:00 p.m. Ottawa Shooting Stars St. Catharines CYO  37-42
1:30 p.m. Wildhawk Basketball Oakville Vytis #2 22-31 

 

DIVISION 4

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) SBA - Pruesse  1-2 (2) Toronto Lords  3-0
(4) Brantford Briers  2-1 (3) Barrie Royals Cullen  1-2
(5) Chatham-Kent Basketball  3-0 (6) Mississauga Basketball  2-1
(8) YNBA - Sexton  0-3 (7) Blessed Sacrament DiPietro  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. SBA - Pruesse Chatham-Kent Basketball  32-40
6:00 p.m. Brantford Briers YNBA - Sexton  32-21
7:30 p.m. Toronto Lords Mississauga Basketball  34-18
9:00 p.m. Barrie Royals Cullen Blessed Sacrament DiPietro   29-19 
Saturday      
9:00 a.m. SBA - Pruesse YNBA - Sexton  39-21
10:30 a.m. Brantford Briers Chatham-Kent Basketball  33-36
12:00 p.m. Toronto Lords Blessed Sacrament DiPietro 31-29 
1:30 p.m. Barrie Royals Cullen Mississauga Basketball 23-25 
3:00 p.m. SBA - Pruesse Brantford Briers  27-39
4:30 p.m. Chatham-Kent Basketball YNBA - Sexton 44-41 
6:00 p.m. Toronto Lords Barrie Royals Cullen  30-24
7:30 p.m. Mississauga Basketball Blessed Sacrament DiPietro 37-33 
Sunday      
9:00 a.m. YNBA - Sexton Blessed Sacrament DiPietro 39-33 
10:30 a.m. SBA - Pruesse  Barrie Royals Cullen 36-24 
12:00 p.m. Brantford Briers Mississauga Basketball  43-24
1:30 p.m. Chatham-Kent Basketball Toronto Lords  42-21

 

DIVISION 5

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Gold Medal Basketball  3-0 (2) Ancaster Basketball  3-0 
(4) KYBA-Butler 0-3  (3) Orangeville Basketball 2-1 
(5) GladiatorS Basketball  1-2 (6) Cambridge Basketball  1-2
(8) Guelph CYO Basketball  2-1 (7) South Simcoe Basketball  0-3

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Gold Medal Basketball GladiatorS Basketball 37-34 
6:00 p.m. KYBA-Butler Guelph CYO Basketball  25-38
7:30 p.m. Ancaster Basketball  Cambridge Basketball  34-19
9:00 p.m. Orangeville Basketball South Simcoe Basketball  26-23
Saturday      
9:00 a.m. Gold Medal Basketball Guelph CYO Basketball  55-35
10:30 a.m. KYBA-Butler GladiatorS Basketball   32-33 
12:00 p.m. Ancaster Basketball  South Simcoe Basketball 34-31 
1:30 p.m. Orangeville Basketball Cambridge Basketball  24-23
3:00 p.m. Gold Medal Basketball KYBA-Butler 45-27 
4:30 p.m. GladiatorS Basketball Guelph CYO Basketball 32-36 
6:00 p.m. Ancaster Basketball  Orangeville Basketball  34-27
7:30 p.m. Cambridge Basketball South Simcoe Basketball 35-21 
Sunday      
9:00 a.m. KYBA-Butler South Simcoe Basketball 39-31 
10:30 a.m. GladiatorS Basketball Cambridge Basketball 22-28 
12:00 p.m. Guelph CYO Basketball Orangeville Basketball  51-36
1:30 p.m. Gold Medal Basketball Ancaster Basketball   48-35

 

DIVISION 6

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Dundas Dynamo  3-0 (2) Sudbury Basketball 3-0
(4) Timmins Basketball  0-3 (3) Goulbourn Basketball 0-3 
(5) Lindsay Wildcats  1-2 (6) IEM Scarborough 2-1 
(8) Barrie Royals Riding 2-1  (7) Toronto Triple Threat 1-2

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Dundas Dynamo Lindsay Wildcats 32-31
6:00 p.m. Timmins Basketball Barrie Royals Riding 28-42 
7:30 p.m. Sudbury Basketball IEM Scarborough  29-22
9:00 p.m. Goulbourn Basketball Toronto Triple Threat  35-42
Saturday      
9:00 a.m. Dundas Dynamo Barrie Royals Riding 54-32 
10:30 a.m. Timmins Basketball Lindsay Wildcats  32-37
12:00 p.m. Sudbury Basketball Toronto Triple Threat  49-18
1:30 p.m. Goulbourn Basketball IEM Scarborough  29-38
3:00 p.m. Dundas Dynamo Timmins Basketball  36-33
4:30 p.m. Lindsay Wildcats Barrie Royals Riding  23-40
6:00 p.m. Sudbury Basketball Goulbourn Basketball   33-16 
7:30 p.m. IEM Scarborough Toronto Triple Threat  49-27 
Sunday      
9:00 a.m. Timmins Basketball Goulbourn Basketball 41-32 
10:30 a.m. Lindsay Wildcats Toronto Triple Threat 32-28 
12:00 p.m. Barrie Royals IEM Scarborough 26-30 
1:30 p.m. Dundas Dynamo Sudbury Basketball  38-48

 

DIVISION 7

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Etobicoke Basketball #2  1-1 (2) Niagara Falls Red Raiders  2-0
(4) KW Vipers-Tulipano  1-1 (3) SBA-McKinley 0-2 
(5) YSSK-Spineto  1-1 (6) London 86ers  1-1

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Etobicoke Basketball #2 YSSK-Spineto 25-20 
6:30 p.m. Niagara Falls Red Raiders London 86ers 34-22
Saturday      
10:00 a.m. KW Vipers-Tulipano YSSK-Spineto 8-44 
11:30 a.m. SBA-McKinley London 86ers  10-27
1:30 p.m. Etobicoke Basketball #2 KW Vipers-Tulipano  17-22
3:00 p.m. Niagara Falls Red Raiders SBA-McKinley  37-22
Sunday      
8:30 a.m. (1) YSSK-Spineto London 86ers 36-42 
10:00 a.m. (2) Niagara Falls Red Raiders Etobicoke Basketball #2 36-15
11:30 p.m. KW Vipers-Tulipano SBA-McKinley  31-23
1:00 p.m. YSSK-Spineto Etobicoke Basketball #2 44-26 
2:30 p.m. London 86ers Niagara Falls Red Raiders  37-31

 

DIVISION 8

Standings

Pool A W/L Pool B W/L
(1) Orillia Basketball Blue 0-2  (2) Ancaster BLITZ Basketball 1-1
(4) Oxford Basketball 1-1  (3) St. Thomas Basketball 2-0 
(5) Tecumseh Basketball 2-0  (6) MUMBA Miles 0-2 

Schedule

Friday Home Away Result
4:30 p.m. Orillia Basketball Blue Tecumseh Basketball 27-29 
6:00 p.m. Ancaster BLITZ Basketball MUMBA Miles 35-16 
Saturday      
10:00 a.m. Oxford Basketball Tecumseh Basketball 25-32 
11:30 a.m. St. Thomas Basketball MUMBA Miles 33-11 
1:30 p.m. Orillia Basketball Blue Oxford Basketball 20-28 
3:00 p.m. Ancaster BLITZ Basketball St. Thomas Basketball 10-28 
Sunday      
8:30 a.m. Tecumseh Basketball Ancaster BLITZ Basketball 33-20 
10:00 a.m. St. Thomas Basketball Oxford Basketball 25-19 
11:30 p.m. Orillia Basketball Blue MUMBA Miles  33-12
1:00 p.m. Ancaster BLITZ Basketball Oxford Basketball  23-25
2:30 p.m. Tecumseh Basketball St. Thomas Basketball  14-29

 

This Month in Basketball

March 2017
S M T W T F S
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Featured Video

Partners in Development

Corporate Partners